„Kterej blbec!“ uleví si v těchto dnech nejeden majitel domácího zvířete ve chvíli, kdy se venku ozve ohlušující rána z dělobuchu stresující jeho mazlíčka.
Města na Benešovsku nemají, na rozdíl od Prahy, žádnou speciální vyhlášku, jež by zábavnou pyrotechniku omezovala. Její uživatelé se ale přesto vystavují nebezpečí finančního postihu. Za to, že hlukem omezují ostatní občany, jim strážníci mohou udělit pokutu do tisíce korun. To ale pouze v případě, že si na ně někdo stěžuje.
„Na Silvestra budeme k používání pyrotechniky tolerantnější, ale jen do té míry, pokud nebude porušován zákon,“ upozornil Vladislav Janák, velitel benešovských strážníků. Právě ti budou mít na přelomu roků v ulicích Benešova větší zastoupení, než v běžném pracovním dnu. I oni si uvědomují, že používání dělobuchů nelze v tak velkém množství zvládnout. Rozhodně ale nebudou tolerovat házení petard pod nohy psů nebo starších lidí, případně střílení rachejtlí směrem k oknům domů.
I tehdy ale bude počínání strážníků omezeno zákonem. Ten dokonce ani nedovoluje odebrat zábavnou pyrotechniku jejich vlastníkovi.
„Zákonodárci nám v tom skutečně nepřejí,“ posteskl si Janák.
To, že to na vesnicích a tím spíše ve městech bude na Nový rok jako u Verdunu, je jasné. Co by si ale měli počít sami chovatelé domácích zvířat?
„Jsou přípravky, díky nimž se zvířata zklidní,“ radí veterinář Viktor Semaník. „Doporučoval bych jejich aplikaci jen tehdy, jestliže je to osvědčené. Reakce zvířete totiž může být opačná, zvíře může být neklidné a nespavé,“ varuje Semaník s tím, že zcela nejdůležitější je to, aby v takových okamžicích byli pejsci i kočky se svými lidmi v tiché místnosti, nechodili ven. „Přítomnost známého člověka je pro zvíře to nejlepší,“ dodal Viktor Semaník.